İçeriğe geç

YouTube’dan Bitiş Ekranı / End Screen – Annotation’a mobil uyumlu alternatif

YouTube’un, gerek mobil uyumsuzluğu nedeniyle, gerekse control bar’daki güncellemeden sonraki üst üste binme sorunları nedeniyle, hiçbir zaman verimli ve içe sinen bir şekilde kullanılamayan özelliği olan Annotations, en sonunda yerini şu an için sorunsuz görünen Bitiş Ekranı (End Screen) modülüne bıraktı.

Ne işe yarıyor?

Bu modül aracılığı ile, videonuzun son 20 saniyelik bölümünde; istediğiniz aralıkta ve uzunlukta, görselli video/oynatma listesi linki, kanala abonelik CTA’i ve görselli (tanımlanmış) web sitesi linki şeklinde kartlar ekleyebiliyorsunuz.

Annotation modülünden farklı olarak, eklediğiniz kartlar, mobilde de gayet düzgün bir şekilde görüntülenebiliyor. Ve de annotation’da sıkça uygulandığı gibi bizzat video tasarımına eklemeler yapmayı gerektirmediğinden, olası bir güncelleme (control bar güncellemesi gibi) sonrasında video sahiplerini zor durumda bırakma ihtimâli de ortadan kalkıyor.

Nasıl ekleniyor?

Yüklediğiniz video sayfasında, yukarıdaki ekran görüntüsünde işaret edilen ikona tıklanır.

YouTube Bitiş Ekranı nasıl kurulur?

“Öğe ekle” menüsünden, bitiş ekranına eklenmesi istenen öğe seçilir.

  • Video veya Oynatma Listesi‘ne tıklayarak, kendi yüklediğiniz veya başkalarının yüklediği videoları, oluşturduğu oynatma listelerini ekleyebilirsiniz.
  • Abone ol‘a tıklayarak, kanal görseli ile birlikte, kanala abone olma CTA’i ekleyebilirsiniz.
  • Kanal‘a tıklayarak, başka bir YouTube kanalına bağlantı ekleyebilirsiniz.
  • Bağlantı‘ya tıklayarak ise, tanımladığınız bir dış bağlantı ve onun uzantılarını görselli bir şekilde ekleyebilirsiniz. Dış bağlantı tanımla sürecini öğrenmek için ilgili YouTube Yardım içeriğini inceleyebilirisiniz.

YouTube Bitiş Ekranı sonuç

Yukarıdaki ekran görüntüsünde, videonun son 10 saniyesine yerleştirilmiş 3 öğeli bir Bitiş Ekranı görülmektedir. Sol üstteki öğe Video veya Oynatma Listesi ile, sağ üstteki öğe Abone ol ile, sağ alttaki ise Bağlantı ile eklenmiştir.

Sonuç olarak, bu modül uzun süre kullanılacak gibi görünüyor. Bu nedenle videoların sonuna Bitiş Ekranı’nın görünmesi istenen sürede uygun bir boşluk bırakmak akıllıca olacaktır.

Tarih:Sosyal Medya

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ahmetgo, 2017